Description
WATCH SPECS
VICTORIA
Our Royal collection; vintage-inspired modern aesthetic, sophisticated yet simple.
The VICTORIA is for the woman who radiates confidence through her personal style and essence. This chic watch is made with a perfect combination of brown olive wood, rose gold stainless steel trim and a pearl white sundial embellished with sparkling Crystal diamonds, giving it a powerful, delicate and undoubtedly timeless look.
| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | GT096-3 |
| Gender: | Unisex |
| Wood Type: | All-Natural Ebony |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | High-grade Quartz Mechanism by Japanese Miyota |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 18mm tapered Ebony strap |
| Case Size: | 40mm |
| Case Thickness: | 8.4mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |




























