Description
WATCH SPECS
WOODS
Sky (Rosewood)
Specifications
- Case: 36mm diameter, made of Rosewood
- Dial: Fine-grained Rosewood
- Movement: Quartz movement by Seiko
- Bracelet: Adjustable bracelet made of Green Sandalwood (fits on every female wrist)

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | GT055-3 |
| Gender: | Unisex |
| Wood Type: | All-Natural zebrawood |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | High-grade Quartz Mechanism by Japanese Miyota |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 20mm tapered Red sandalwood strap |
| Case Size: | 44mm |
| Case Thickness: | 8.4mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |






















