Description
WATCH SPECS
Knights of the Round Table Collection
Please create your own BOBO BIRD wooden watches! This watch is equipped with high-quality Japanese quartz movement and stainless steel tri-fold clasp with push buttons. The strap is made of natural wood. The diameter of the dial 1.7 inches.

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | CYOW-1 |
| Gender: | Unisex |
| Wood Type: | All-Natural Ebony wood |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | High-grade Quartz Mechanism by Japanese Miyota |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 20mm tapered Red Ebony wood strap |
| Case Size: | 44mm |
| Case Thickness: | 8.4mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |






















