Description
WATCH SPECS
ANTON (Maple)
Anton, our minimalist for all occasions. A circular corpus made of natural wood meets a modest dial with a convenient, separated second and date display. This is combined with a hybrid wristband that combines warm natural wood with blue stainless steel elements, thus offering minimalist elegance and particularly high stability.

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | T22-3 |
| Gender: | Unisex |
| Wood Type: | All-Natural Maple |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | High-grade Quartz Mechanism by Japanese Miyota |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 20mm tapered Maple strap |
| Case Size: | 40mm |
| Case Thickness: | 8.4mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |
























