Description
WATCH SPECS
Sophisticated design, moonphase movement
The slim cases give a classy impression while featuring a unique a moonphase movement and two extra subdials featuring a week and month display. The Hunter is made of Zebra Wood.

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | GT111-1A |
| Gender: | Unisex |
| Wood Type: | All-Natural Ebony wood |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | High-grade Quartz Mechanism by Japanese Miyota |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 20mm tapered Red Ebony wood strap |
| Case Size: | 42mm |
| Case Thickness: | 8.4mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |


















