Description
WATCH SPECS
Kay (Ebony)
With an enchanting combination of dark Ebonywood and vibrant blue stainless steel, this model represents Sir Kay, a premier warrior in King Arthur’s court with extraordinary powers of transformation and incredible strength.
Specifications
- Case: 45mm diameter, made of Ebony and stainless steel in blue
- Movement: Quartz movement by Miyota
- Bracelet: Adjustable length, made of Ebony wood and Blue stainless steel
WOODS

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | S18-6 |
| Gender: | Unisex |
| Wood Type: | All-Natural Ebony |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | Premium Quartz Movement |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 20mm tapered Ebony strap |
| Case Size: | 45mm |
| Case Thickness: | 8.4mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |
SERIES OPTIONS
-

Natural Ebony and Blue Stainless Steel Men’s Wooden Chronograph Watch – Kay S18-6
$ 169.00Original price was: $ 169.00.$ 54.95Current price is: $ 54.95. Add to cart -

Amaranth wood and stainless steel Handmade men’s wooden watches – Gawaine S18-5
$ 169.00Original price was: $ 169.00.$ 54.95Current price is: $ 54.95. Add to cart -

Handmade Zebrawood & Stainless Steel Combined Chronograph Mens Wooden Watch – Galahad S18-3
$ 169.00Original price was: $ 169.00.$ 59.95Current price is: $ 59.95. Read more -

Handmade Original Wood Grain Wooden Watches for Men Ebony Stainless Steel Chronograph Watch – Peredur S18-2
$ 169.00Original price was: $ 169.00.$ 54.95Current price is: $ 54.95. Add to cart -

Personalized Engraved Wooden Watches fom Men padauk and silver Stainless Steel – King Arthur S18-1
$ 133.00Original price was: $ 133.00.$ 54.95Current price is: $ 54.95. Add to cart

































