Description
WATCH SPECS
Skeleton Watches Automatic Mechanical
- Our Skeleton Watches Automatic Mechanical Men’s Wooden Watches are powered by an automatic mechanical movement, which does not require batteries to function.
- The intricate gears and mechanisms of the watch are visible through the skeleton dial, providing an eye-catching display of the watch’s inner workings.
- With a precise and accurate timekeeping mechanism, our watches ensure that you always stay on schedule while exuding a sense of luxury and style.

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | GT108-1A |
| Gender: | Male |
| Wood Type: | All-Natural Louro Preto wood |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | Automatic Mechanical |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 22mm Louro Preto wood strap |
| Case Size: | 45mm |
| Case Thickness: | 14.2mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |
















