Description
WATCH SPECS
Wooden Watch + Wood Sunglasses + Wooden Bracelet Gift Box
Give the gift of time well spent.
Gift giving is tough but BOBO BIRD gift boxes make it easy. Each box features one of our best-selling watches made from sustainable and reclaimed woods paired with our Ebony sunglasses featuring a genuine wood inlay. Each box purchased plants 1 tree.

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | GB-Q26 |
| Gender: | Unisex |
| Wood Type: | All-Natural Ebony wood |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | High-grade Quartz Mechanism by Japanese Miyota |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 20mm tapered Red Ebony wood strap |
| Case Size: | 44mm |
| Case Thickness: | 8.4mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |
















