Description
WATCH SPECS
Nature Legacy Collection: Ebony & Zebrawood Watch – Bold Black Dial for Men
The BOBO BIRD Ebony & Zebrawood Watch captures the spirit of contrast—powerful, bold, and sophisticated. Featuring a deep black dial with golden accents, this piece showcases premium natural wood grains and fine craftsmanship. Whether in the boardroom or outdoors, it turns heads with confident style.
Features:
- Dual Wood: Solid Ebony + Zebrawood
- Precision Quartz Movement
- Scratch-Resistant Glass
- Luminous Hands for Night Readability
- Hypoallergenic and Lightweight

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | GT163-1 |
| Gender: | Male |
| Wood Type: | All-Natural Ebony & Zebrawood Wood |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | Japanese Miyota Quartz Movement |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 22mm Ebony & Zebrawood strap |
| Case Size: | 44mm |
| Case Thickness: | 12mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |
















