Description
WATCH SPECS
Cork wallet & Cork Bamboo Watch Sets
Crafted from genuine cork, the Slim Cork Wallet is a beautiful and tactile piece you can keep in your front pocket. Free from any distracting details, this slender bifold design provides a stylish, streamlined look, and storage fit for all the minimalists out there.

| Produst Information | |
|---|---|
| Brand: | BOBO BIRD |
| Model: | T97 |
| Gender: | Unisex |
| Wood Type: | All-Natural Ebony wood |
| Glass: | Mineral Crystal Glass |
| Movement: | High-grade Quartz Mechanism by Japanese Miyota |
| Clasp Type: | Push Button Hidden Clasp |
| Strap: | 20mm tapered Red Ebony wood strap |
| Case Size: | 44mm |
| Case Thickness: | 8.4mm |
| Water resistance: | 3 ATM Splash Water Protected |
















